система мониторинга транспорта GPS

У 2021 році запустять п’ять супутників ГЛОНАСС

27 Квітень 2021 Технічна команда СКТ “Глобус”

ГЛОНАСС – одна з існуючих у світі систем глобальної супутникової навігації, трекери якої можна використовувати для моніторингу транспорту. Для її функціонування на всій земній кулі потрібно 24 супутники, для роботи на території України досить менш як 18. У вересні минулого року російські джерела повідомили, що в цьому році на орбіту буде запущено 5 нових супутників системи ГЛОНАСС.

В кінці січня 2021 року на орбіті знаходилося 28 супутників, але робочими були лише 23, один був у резерві та ще 4 перебували на випробуваннях і техобслуговуванні. Для порівняння – система моніторингу транспорту GPS має 32 діючих супутники. З 28 російських супутників 25 являють собою космічні апарати “Глонасс-М”, досить старої конструкції, їх виводять на орбіту з 2003 року. Термін експлуатації цих супутників – 7 років. “Глонасс-М” транслює п’ять сигналів, два з яких цивільні. Останній представник цього поважного сімейства буде виведений на орбіту у 2021 році, і виробництво “Глонасс-М” припиниться.

Також у 2021 році в космос вирушить нова розробка – “Глонасс-К”. Три таких супутники вже борознять космос, в цьому році туди ж відправляться ще два. Ця модифікація має розширені можливості – 7 випромінюваних навігаційних сигналів, термін служби 10 років, і більш ніж половина її електронної “начинки” виготовлено в Росії.

Перед розробниками стоїть завдання повністю перейти на елементну базу російського виробництва. На шляху до виконання цього завдання стоїть супутник “Глонасс-К2”: хоч у ньому в основному використовуються російські комплектуючі, але все ще зберігається ряд імпортних. Апарат має 9 навігаційних сигналів, експлуатувати його будуть теж 10 років. Перші два представники цього сімейства повинні вийти на орбіту у 2021 році, а всього планується випустити 15 пристроїв, які в тому числі зможуть використовувати для моніторингу транспорту за допомогою трекерів.

Всі модернізації спрямовані на більш точне визначення місцезнаходження об’єкта. На кінець минулого року точність визначення положення об’єкта за допомогою ГЛОНАСС становила 9,5 метри для цивільних користувачів. А 2,8 метра, зазначені у всіх довідниках – це для спецкористувачів (військових). Поліпшення цих показників можливо тільки після заміни застарілих супутників на новіші. Точність у системи моніторингу транспорту GPS на даний момент вище – 4,9 м, які можна перетворити у 20-30 см за допомогою двочастотного збільшення.