GPS моніторинг спортивних заходів

10 Лютий 2022

Сучасні технологічні розробки, включаючи GPS моніторинг, не обходять стороною жодну область людської діяльності: наука, спорт, економіка або культура. Щодо спорту, то він завжди був інструментом певного згуртування людей. Спортивні змагання залучають мільйони очей до стадіонів, арен, екранів телевізорів тощо.

GPS-технології сьогодні грають дуже важливу роль у підготовці спортсменів та аналізі їх техніко-тактичних дій (ТТД). Вони виходять за рамки нашого звичайного сприйняття та використовуються у багатьох видах спорту, іноді навіть досить екзотичні. У командних видах спорту GPS моніторинг є інструментом для фіксації обсягу навантаження під час тренувань і змагань.

Оскільки GPS-технології в основному пов’язані з навігацією, насамперед представимо автоспорт.

Тип даних, що збираються GPS-трекерами, може відрізнятися залежно від постачальника і потреб команди, яка використовує дані. Як і в більшості областей аналізу продуктивності, відомості, отримані за допомогою GPS моніторингу, необхідно використовувати та аналізувати відповідним чином у контексті виду спорту, спортсмена чи ситуації. Використання приймачів GPS вимагає комбінації декількох змінних для отримання повної картини. Наприклад, два бігуни можуть пробігти ту саму дистанцію з однаковою середньою швидкістю, але аналіз частоти серцевих скорочень та інших параметрів може дати більш точне уявлення про їх фізичну форму та зусилля, які кожних з них доклав для досягнення конкретного результату.

GPS трекер
GPS трекер
GPS трекер
GPS трекер
Датчик
Зчитувач RFID
Ідентифікатор
Індикатор
GPS трекер
GPS трекер
GPS трекер
GPS трекер
Датчик
Зчитувач RFID
Ідентифікатор
Індикатор
gps for car

GPS моніторинг в автоспорті

Інформаційні технології давно були впроваджені у цей вид спортивних змагань. І це не дивно, адже, як зазначалося, одна з головних особливостей GPS-технологій — це навігація.

Одним із перших заходів із застосуванням цієї технології, а це понад двадцять років тому, став ралі-марафон “Париж-Дакар” (нині “Ралі Дакар”). Дороги в гоночних зонах є дуже неоднозначними, тому кожній ралійній команді надається навігатор та прилад, що дозволяє відстежити транспорт. GPS-трекер, крім іншого, застосовується для простеження статусу учасників у реальному часі, а також для зв’язку з екіпажем у разі потреби екстреної допомоги. Навігатор використовується для відстеження статусу маршруту та навігації під час проходження спецділянок.

Але навігація обмежується вказівкою напрямку до наступної точки навігації, якщо автомобіль знаходиться у радіусі видимості наступної точки. Координати точок гонщикам не відображаються. Однак, якщо учасник заблукав, він може ввести код ключа, щоб розблокувати навігацію та переглянути наступну точку або всі точки відразу (це може допомогти з орієнтацією). За відкриття кожної кодової точки гонщики одержують штраф. Напередодні кожного етапу учасники отримують зразкову схему руху з найважливішими орієнтирами та контрольними точками, звану “легендою”. Навігація проводиться тільки по “легенді” (якщо екіпаж використовує GPS-пристрій, він знімається з дистанції).

Також GPS-технології в автоспорті використовуються як засоби контролю та моніторингу:

В Україні популярні такі змагання як “Off-road”, “Multi-race”, “Трофей орієнтування”. Передбачається, що учасники знайдуть максимальну кількість контрольних точок за фіксований термін. Звичайно, головним помічником водія у таких змаганнях є не листова карта, а GPS-пристрій.

gps and football

GPS моніторинг та футбол

Як не дивно, GPS-технології набирають популярності та значущості і у футболі. До того ж у цьому виді спорту спектр їхнього застосування дуже широкий.

З 19 століття правила футболу неодноразово змінювалися. FIFA схвалило використання GPS-пристроїв для моніторингу з урахуванням того, що вони не зашкодять гравцям.

У світовому футболі є чимало випадків, які можуть вплинути на результат як окремого матчу, так і турніру загалом. Тому застосування технології стеження за м’ячем за лінією воріт чи лінією поля є цілком актуальним.

Сьогодні у футбол вкладаються великі гроші, а вартість футболістів деяких клубів вища за бюджети деяких країн. Найвідоміші клуби світу не економлять на комплексному впровадженні GPS-технологій у тренувальні та ігрові процеси (наприклад, “Аякс”, “Баварія”, “Барселона”, “Ліверпуль”, “Реал Мадрид”, “Челсі”, “Ювентус”).

Інші види спорту

Сьогодні професійні спілки багатьох видів спорту впроваджують технології GPS моніторингу. Основними аспектами, вже згаданими вище, є підвищення якості судових рішень, запобігання травмам гравців та аналіз ТТД спортсменів. Це такі види спорту як регбі, легка атлетика, теніс, зимові види спорту, яхтинг та інші заходи, що проводяться на відкритому повітрі.

На початку 21 століття GPS-технологія була впроваджена навіть у голубиний спорт (голубині перегони). Система глобального позиціонування відкрила багато нових та цікавих фактів на дослідження так званого “біологічного компасу” поштових голубів.

Часто задавані питання

Для чого GPS використовується у спорті?

GPS моніторинг знижують ризик отримання травм, допомагають відстежувати тренувальне навантаження/переміщення спортсменів, збирати статистику, контролювати сходження з дистанції, відстежувати продуктивність та інші показники.

Як GPS відстежує рух?

Система позиціонування управляється різними станціями стеження, розташованими у всьому світі. Ці станції вловлюють несучі мікрохвильові сигнали, що передаються супутниками, а приймачі GPS перетворять ці сигнали на такі дані, як швидкість, час і положення.

Навіщо GPS моніторинг застосовується у футболі?

Футболісти носять одяг із GPS-трекером, які відстежують кілька факторів фізичної працездатності та здоров’я, включаючи швидкість, пройдену дистанцію, частоту серцевих скорочень. Початківцю спортсмену жилет з GPS-трекером допомагає покращити свою гру.

Чи варто використовувати GPS-пристрої велосипедистам?

GPS-навігатор є корисним інструментом для демонстрації швидкості, пройденої відстані та проведення інших розрахунків. Велосипедист зможе відстежувати свої маршрути за досить складних умов.